Blog

  • Aký bol pre mňa rok 2025

    Aký bol pre mňa rok 2025

    parádny rok, kopec jazdenia, s dcérkou už je sranda, v práci sme tento rok riadne zamakali

    Šport

    308 aktívnych dní.

    Celkovo som odbehol 318 km a väčšinou v lese a do kopca. Behal som len na začiatku roka pred Bratislavským polmaratónom a na konci roka, keď sa už nedalo bajkovať.

    Na bicykli som dal 5650 km, čo hodnotím ako super sezónu. S Julkou v nosiči som dal 150 km. Najepickejšia bola cesta z Bratislavy do Žarnovice a späť za jeden víkend.

    Zima bola slabá, kvôli podmienkam:

    • Bežky – 14-krát
    • Skialpy – 7-krát
    • Lyžovanie – 9-krát
    • Snowboard – nebol prašan, takže 0

    Preteky

    ČSOB Bratislavský polmaratóncieľ bol pod 2 hodiny a podarilo sa
    okolo Tatiersuper akcia
    Letape Slovakia5-tý krát a zlepšenie o 22 minút
    Košický Single Track Maratónkaždoročný najobľúbenejší pretek
    Bratislavský MTB maratónprvý krát 52 km trať a super

    Cestovanie

    Podgora – Chorvátskokaždoročné cyklo sústredenie s rodinou a kamošmi
    Mallorca
    • Príjemná dovolenka s jazdením
    • Julka miluje vodu
    🇲🇹 Malta
    • nová krajina z bucketlistu
    • jazdili sme na opačnej strane, hrozné cesty a autá
    • nebajkoval som 11 dní
    • jedlo úžasné
    • more na október super
    Saint Anton am Arlbergchalanská lyžovačka

    Život

    • Oslávil som 40 na mojom obľúbenom kopci.
    • Absolvoval som master class o príprave steakov od Romana, čo ma dosť posunulo vo varení.
    • Prešiel som dlhé, ale parádne Kingdom Come Deliverance 1 aj 2. A ešte novú Mafiu, tá bola krátka.
    • Po snáď 15 rokoch som bol na vínnej ceste a bol som užasnutý z atmosféry a prostredia.
    • Vymaľoval som celý byt a som rád, že robím dizajn vo figme.
    • Pred zimou som začal opäť otužovať.

    Knihy a audioknihy

    Yuval Noah Harari – Nexus⭐⭐⭐⭐⭐super o histórii sietí a technológiách
    Ben Horowitz – hard things about hard things⭐⭐⭐⭐⭐zaujímavá história riadenia IT firiem,
    ako viesť firmu v krízach, robiť nepopulárne rozhodnutia a prežiť chaos
    Tomáš Braverman – Heuréka! ⭐⭐⭐⭐celkom dobré manažérske tipy, inšpirácia na zavedenie OKR, návod ako spraviť zo startupu scaleup

    Hudba

    Mám 9 trackov pripravených na nový album.

    Práca

    Mal som prednášku o riadení projektov na vysokej škole v Nitre.

    Mohli ste ma vidieť/počuť v podcastoch:

    Startup s mojou ženou som pozastavil. Vibecodeoval som MVP, ale chýbal nám ťah na bránku a zmysluplný biznis model.

    Podarilo sa

    • v našej cloud infraštruktúre sme prešli na kubernetes
    • podarilo sa nám zmigrovať viaceré existujúce eshopy na nové sellio, pri niektorých sme sa riadne zapotili
    • stále ma bavia začiatky projektov, workshopy s klientami a dizajn
    • máme nového AI kolegu, ktorý nám bude pomáhať s marketingom
    • spravili sme MCP server nad naším adminom
    • nad naším API som spravil nespočetne veľa Google App Scriptov a javascriptových miniscriptov
    • pre jedného klienta som zautomatizoval celý jeho biznis v make.com
    • spustili sme jeden náročný medzinárodný projekt v 10 jazykoch
    • do sellia sme pridali skladový modul

    Video zostrih roku 2025:

    Zhodnotenie cieľov

    ✅ postaviť hrubú stavbu – podarilo sa

    ✅ zmigrovať dôležité projekty na sellio 2 – niektoré eshopy ešte migrujeme, alebo sa chystáme

    ❌ ak bude sneh, tak dokončiť hrebeňovku Nízkych Tatier

    Ciele do roku 2026

    🔲 dokončiť stavbu

    🔲 presunúť sa do Banskej Bystrice

    🔲 dokončiť a vydať album

    🔲 viac a jasnejšie komunikovať naše USP vo vibration

    ďakujem rodine, kolegom, klientom, priateľom a hlavne mojej manželke Broni, ktorá mi takýto úžasný život umožňuje. nezabudnuteľná vďaka patrí aj našej dcérke, ktorá nás každým dňom napĺňa láskou a radosťou

  • Aký bol pre mňa rok 2024?

    Aký bol pre mňa rok 2024?

    Najšťastnejší rok. Najväčšie zmeny v živote. Najmenej cestovania. Bola to jazda.

    Šport

    322 aktívnych dní. 💣

    Veľmi sa teším z behu. Našiel som si 5 km okruh v lese nad Kramármi. Celkovo som odbehol 523 km a väčšinou v lese a do kopca.

    Na bicykli som dal 4354 km. Veľa spravilo cestovanie do práce a z práce. Cez leto som pojazdil hlavne cesťák okolo Banskej Štiavnice a okolie Banskej Bystrice.

    Zima celkovo super aj napriek povinnostiam:

    • Bežky – 11-krát
    • Skialpy – 7-krát
    • Lyžovanie – 12-krát
    • Snowboard – 4-krát

    Preteky

    Letape Slovakia4-tý krát a najslabší čas
    Košický Single Track Maratón40 km trať a super

    Cestovanie

    Ani jedna nová krajina. Prvá spoločná dovolenka s Julkou na Sardínii. Bude to cestovateľka.

    Život

    • Veľa som kočíkoval.
    • Viac som varil.
    • Menej čítal, viac počúval podcasty.
    • Zrušil som si FB aplikácie z telefónu.
    • 2 krát som daroval krv.
    • Pustil som sa do ťažkého offline projektu a jeho komplexita mi zabrala veľa kapacity.
    • Zahral som Ghost of Tsushima a Assassin’s Creed Odyssey.

    Knihy a audioknihy

    michal pastier – žltá kniha⭐⭐⭐⭐⭐asi najlepšia kniha o marketingu
    arnold schwarzenegger – be useful⭐⭐⭐⭐taká motivačná pohodička
    jozef banáš – štefánik⭐⭐⭐⭐⭐bol to makač, inšpirujúce, mali by sme byť vďační za takýchto politikov a inšpirovať sa v oddanosti národu
    Eva Vavráková Jana Bašnáková Jana Zemandl – Psychológia pre milujúcich rodičov⭐⭐nebavilo
    marek prchal – duše národablbosť, tretie cez deviate
    The Almanack Of Naval Ravikant: A Guide to Wealth and Happiness⭐⭐⭐⭐krátke ale výstižné, taká motivačka
    Leonardo da Vinci – Walter Isaacson⭐⭐⭐⭐⭐pecka kniha. čo chytil v tom bol magič, ktorý hral bomby, ktorý sa rodí raz za storočie
    Nassim Nicholas Taleb – Skin in the Game⭐⭐nuda, oproti čiernej labuti a antifragile
    jozef banáš – aurel stodola⭐⭐⭐⭐týpek bol hustý, ale ťažký život

    Hudba

    V apríli som vydal nový album. Potom celý rok nič.

    Práca

    Bol som vo viacerých podcastoch

    Podarilo sa

    • začal som používať n8n namiesto make.com
    • spravil som svojich prvých AI agentov
    • firma vibration rástla oproti roku 2023 o cca 14 percent, mali by sme mať obrat 700k
    • Zúčastnili sme sa WordCamp Europe v Turíne
    • Mali sme stánok na Forbes Business Feste
    • Spravili sme 3D konfigurátor v three.js
    • Začali sme používať cursor.ai
    • Spustili sme veľa pekných projektov ako B2B pre curaprox, zlatokov.sk, sedacka.sk, lekar.sk
    • najviac som sa bavil tvorbou architektúry projektov, UXom a dizajnom

    Video zostrih roku 2024:

    Zhodnotenie cieľov

    ✅ Pripraviť sa na novú rolu – otca – toto nebola príprava, ale hodenie do vody

    ✅ Doklepnúť byty na prenájom – dokončil som prerábku bytu a podarilo sa prenajať, v kancli som začal prenajímať AIRBNB

    ❌ Škálovať firmu viac mimo Slovenska – okrem jednej veľkej medzinárodnej spolupráce máme aktívnych klientov hlavne zo Slovenska

    neplánované úspechy

    ✅ naučil som sa robiť v Blenderi

    ✅ kúpili sme pozemok

    ✅ nakreslili sme dom s architektom

    Ciele do roku 2025

    🔲 postaviť hrubú stavbu

    🔲 zmigrovať dôležité projekty na sellio 2

    🔲 ak bude sneh, tak dokončiť hrebeňovku Nízkych Tatier

    ďakujem rodine, kolegom, klientom, priateľom, mojej manželke Broni a mojej dcérke Júlii, ktorá nám robí život krajším

  • Aký bol pre mňa rok 2023?

    Aký bol pre mňa rok 2023?

    Akčný rok.

    Šport

    Všeobecne to bol výborný rok. 302 aktívnych dní.

    Bol som druhýkrát Haute route vo Vysokých Tatrách, tentokrát aj s Bronkou.

    S Julčom a Palom sme dali hrebeňovku Nízkych Tatier – od Šumiaca po Čertovicu za dva dni.

    Na bicykli som za rok spravil 4727 km, čo je najmenej za 4 roky, ale vyvážil som to behom 364 km a zimnými športami:

    • Bežky – 8-krát
    • Skialpy – 26-krát
    • Lyžovanie – 18-krát
    • Snowboard – 11-krát

    Splnil som si sen prejsť na bicykli z Bratislavy do Slovenskej Ľupče za deň, čo sa mi podarilo 240 km za 9 hodín 

    Preteky

    Bratislavský ČSOB polmaratónZatiaľ najlepší čas 1:54, tempo 5:23
    Svätojurský MTB maratónV daždi, ale spoznávačka nových trás v Karpatoch
    Okolo TatierVýborná akcia, prvýkrát na Sliezskom dome na bicykli
    Letape SlovakiaZatiaľ najslabší čas, začiatok som prepálil
    Košiský Single Track Maratón52 km trať, nejak som zabudol jazdiť traily

    Cestovanie

    Tri nové krajiny a veľa zážitkov v mojich obľúbených destináciách.

    🇹🇿 Kilimanjaro, TanzániaVyšiel som. Dosť bolo šlapania. Prvýkrát pevninová Afrika
    🇶🇦 DohaPár hodinový výlet a nič moc
    Zell am Ziller, Rakúsko3 strediská a brutálny prašan
    Podgora – ChorvátskoCyklo tréning po druhýkrát
    528 km za 7 dní s riadnym prevýšením
    🇷🇴 RumunskoRoadtrip, veľmi pekná krajina
    Atény, GréckoWordCamp Europe 2023
    Molltaler – Rakúskojarná lyžovačka
    Corfu, GréckoPovedala áno
    Biograd na Moru – ChorvátskoLetná dovolenka s rodinou
    412 km na cestnom bicykli za 5 dní
    Andalúzia, ŠpanielskoSvadobná cesta
    Vianočná lyžovačka v Dolomitoch185 km za 4 dni

    Život

    Boli sme na svadbe Vlada a Pati – výborná svadba, kde sme sa super zabavili.

    Chalani mi zorganizovali rozlúčku so slobodou s výstupom na Rysy.

    7.10.2023 sme mali svadbu, čo bolo určite vrchol roka.

    Som presťahovaný na Kramároch
    Vyprázdnil som môj prvý byt, ktorý je pripravený na prenájom. 

    S otcom sme prerobili práčovňu na rodičovskom dome.

    Hudba

    2 krát som DJoval vlastné tracky a techno.

    Mám pripravných 8 trackov na nový album, ktorý pôjde von začiatkom roku 2024.

    Kúpil som Serum a používam ho ako hlavný synth.

    Práca

    Bol som vo viacerých podcastoch

    Napísal som niekoľko článkov

    Podarilo sa nám napojiť make a využívame sellio ako nocode platformu.

    Dali sme skialpový teambuilding vo Vysokých Tatrách.

    Super teambuilding sme mali aj v Aténach na WordCamp Europe.

    Mali sme troch stážistov na 2 týždne.

    Náš systém sellio 2 už je nasadený na viacero väčších projektoch. Dorobili sme do systému kopec nových funkcií.

    Sellio ma novú landing page o systéme.

    Firma vibration mala rast oproti roku 2022.

    Video zostrih roku 2023:

    Zhodnotenie cieľov

    ❌ odbehnúť celý maratón – vôbec som sa nevenoval tréningu

    ✅ vydať nový album – je pripravený

    ❌ škálovať team

    ✅ prerobiť byt 2 – je to na 85 percent hotovo

    Napriek týmto nedokončeným cieľom to bol najlepší rok a prekonal všetky očakávania. 

    Ciele do roku 2024

    • Pripraviť sa na novú rolu – otca
    • Doklepnúť byty na prenájom
    • Škálovať firmu viac mimo Slovenska

    ďakujem rodine, kolegom, klientom, priateľom

    a mojej manželke Broni ❤️

  • Aký bol pre mňa rok 2022?

    Aký bol pre mňa rok 2022?

    Vynikajúci rok.

    Šport

    Menej aktívnych dní, 288, ale o to výživnejších. Zimná sezóna dopadla celkom fajn:

    • 17 x bežky
    • 30 x skialpy
    • 5 x lyže
    • 18 x snowboard

    Cyklistika

    Slabší rok – dokopy 5612 km, ale dobre nastúpané 66 183 m. Viac som aj jazdil horský a kúpil som aj nosič na strechu. Prvýkrát som bol na cyklo sústredení – v Chorvátsku a na Mallorce.

    Najviac som si užil pretek v Chorvátsku – Istria 300, kde som za 9:12:31 dal 230,15 km s prevýšením 3 457 metrov s priemerkou 25 km/h.

    Beh

    Odbehol som spolu 451,8 km, ale väčšinou v lese, kde ma to baví viac.

    Preteky

    Tento rok som bol celkom spokojný. Bielu stopu som nemohol ísť kvôli covidu.

    dátumšportnázovdĺžkakomentár
    3.4.behČSOB pol maratón21 kmokolo 2 hoďky
    28.5.mtbMTB marathon levočšské vrchy50 kmnepáčila sa mi trať
    5.6.mtbbikfest MTB marathon50 kmnová trať a super pojazd
    10.6.roadokolo tatier220 kmprvýkrát na cestnom
    6.8.plávanie, bike, paddleboard, horský behquadrathlon Krpáčovo350 m, 13 km, 500 m, 4 kmoproti minulému roku zlepšenie o 52 sekúnd
    21.8.roadletape120 kmfúkalo, ale super
    3.9.mtbsingletrack Košický MTB marathon50 kmnepodarilo sa to dať pod 3 hodiny
    25.9.roadIstria 300230 kmzážitok, rekord v dĺžke aj prevýšení, všetko je to o hlave a na konci sezóny som vládal. beh do kopca pomohol

    Cestovanie

    Najlepší rok za život. 5 nových krajín, kde som bol prvýkrát a veľa parádnych výletov.

    🇮🇸 Islandparádna krajina, zájazd s väčšou skupinou. víchrica, vodopády, gejzíry, ľadovce
    Haute Reute v Tatráchna skialpoch 35 km s prevýšením 3157 metrov zo Štrbského plesa na Brnčalku cez 5 sediel
    Podgora – Chorvátskocyklosústredenie, najazdených cez 450 km,
    najvyššie stúpanie na Svatý Jure 1767 mnm z 0, zvlnený terén
    🇧🇦 Bosna a Hercegovinajednodňový výlet na cesťákoch v Mostare
    🇬🇪 Gruzínskotýždňový teambuilding s Vladom a Paťou, 1200 km na aute. Navštívil sme miesta ako Tbilisi, Kazbegi, Borjomi a Batumi a objavil sme množstvo vynikajúcich miestnych jedál a vín. Netradičná, turistami nespoznaná krajina plná prírodných krás, histórie a kultúry.
    Mallorcacyklosústredenie, za 5 dní 600 km a 8800 výškových metrov
    Grazextreme triathlon ako support a posledných 12 km horský beh na Dachstein
    🇰🇿 Kazachstans Dobrodruhom spoznávačka, stanovačka, canyony
    🇰🇬 Kirgizskovýstup na vrch Učiteľ – 4541 mnm, prvá 4 tisícovka v živote
    Istriadobrá partia cyklo makačov
    Madeiracanyoning, hiking a MTB na prvom ostrove, na ktorom som sa nekúpal, výborné jedlo a víno
    Hintertuxštart snowboard sezóny
    Livignouž piatykrát a stále tam je čo jazdiť
    Marmolada a Sellarondaprvýkrát Dolomity, za 4 dni 140 km zjazdovania

    Biketouring mi vôbec nevyšiel.

    Na Slovensku som pospoznával okolie Banskej Štiavnice, Myjavy, Liptovského Mikuláša a Vysokých Tatier.

    Život

    • od júla sa teším, že mám s kým zdieľať všetky radosti života
    • odosť viac som turistikoval, hrebeň Západných Tatier, Hrebeň Malej Fatry, Kirgizsko, …
    • teším sa, že sme prerobili s otcom izbu na dome
    • prešiel som z poznámkového bloku späť na digitálne poznámky v ios, lebo pridali tagy a zdieľam si to na 5 zariadeniach
    • podarilo sa mi spraviť zopár nových skladieb
    • zautomatizoval som habbit tracker v clickupe
    • na písanie denníka používam obsidian
    • menej som čítal, hral sa a varil
    • jedna investícia v real estate mi vôbec nevyšla
    • po pár rokoch som si párkrát zahral ako DJ
    • krátky zostrih vo videu:

    Práca

    • zvýšenie obratu oboch mojich firiem spolu o 10%
      reálny rast by bol okolo 25 percent, ale veľa času sme trávili na tvorbe nového codebase a produktu sellio, takže bol to taký investičný rok do budúcna
    • spustili sme novú verziu nášho webu vibration.sk
    • zaviedli sme ešte lepší proces organizácie úloh
    • zaviedli sme pravidelné standupy teamu každý pondelok
    • zaviedli sme viacero nových toolov na testovanie, logovanie, cache, …
    • spravili sme si vlastný komponentový editor ala gutenberg do sellia 2
    • spustili sme viacero projektov na novom codebase
    • upravili sme spôsob naceňovania a prípravnú fázu projektov
    • posilnili sme team o Natáliu, Peťa a Gaba
    • oslávili sme 10te výročie firmy, ktoré bolo vlastne 11te
    • dali sme teambuilding vo Vysokých Tatrách
    • menej sme sa venovali marketingu a viac programovaniu

    Zhodnotenie cieľov

    • spustiť sellio 2 – čiastočne sa podarilo
    • skúsiť 80 km MTB maratón – nepodarilo sa
    • zabehnúť maratón – nepodarilo sa
    • biketourovať po Európe – nepodarilo sa
    • začať nový hudobný projekt – nepodarilo sa
    • viac cestovať – maximálna spokojnosť
    • viac písať a školiť – asi ok

    Ciele do 2023

    • odbehnúť celý maratón
    • vydať nový album
    • škálovať team
    • prerobiť byt 2

    ďakujem rodine, spolupracovníkom, klientom, priateľom
    a mojej láske Broni ❤️

  • Aký bol pre mňa rok 2021?

    Aký bol pre mňa rok 2021?

    Šport

    Tento rok to bola najlepšia zimná aj letná sezóna. Celkovo aktívnych 331 dní, dokopy som športoval 660 hodín.

    Skialp

    57 krát za rok. Nikdy pred tým by som nešiel do kopca dobrovoľne pešo. Našiel som si môj ideálny pohyb. Hore makať a dole freeride. Mňam.

    Bežky

    24 krát za rok. Pre mňa lepší pohyb ako beh. Ladnosť pohybu. Teraz ma namotávajú ešte na korčuľovanie, tak dám tomu asi šancu.

    Cyklistika

    Najobľúbenejší šport. Aj cesta aj les. Spolu 8218.7 km a 71700 m výškových metrov. Začal som si merať tepy. Kto má rád dáta, odporúčam smart hodinky aj cyklo počítač Garmin.

    Beh

    Prvý oficálny pretek a polmatatón pod 2 hodky. Odbehnutých spolu 501.9 km.
    Zahral som si aj pár krát futbalovú ligu.
    Začal som behať traily.

    Plávanie

    Pravidelnejšie som chodil plávať a otužovať.
    V mori to ide ľahšie.

    Preteky

    dátumšportnázovdĺžkakomentár
    3.3.bežkyvirtuálna biela stopa24prvé preteky tohto typu
    1.5.behvirtuálny ČSOB pol maratón21prvé preteky v behu
    3.7.mtbslovenský raj MTB marathonn54jeden z top pretekov
    1.8.TrailrunBaba Kamzík26prvý trailový beh
    7.8.beh, bike, plávanie, paddlequadrathlon Krpáčovo350, 13, 500, 4oproti minulému roku zlepšenie o 12 minút
    22.8.roadletape120prvé preteky v cestnej cyklistike, malo to svoje čaro
    29.8.mtbbikefest MTB marathon50prvý krát dlhšia trať
    4.9.behČSOB marathon21prvý normálny pretek v Bratislave
    11.9.mtbsingletrack Košický MTB marathon50ideálny pretek, len som mal slabší výkon
    25.9.mtbMTB BA marathon22po páde na koleno, som šiel len kratšiu trať

    Cestovanie

    Zapáčili sa mi denné cyklotripy vlakom tam, bicyklom späť:
    Brno, Kúty, Piešťany, Trnava, Sihla, Kráľova hoľa, Kremnica, Banská Štiavnica.
    Biketouring ma začína baviť.

    Chorvátsko, ostrov Rab
    všade, kde sa dá požičať bicykel je to ok, skákanie do jaskyne top.

    Výlet na Sicíliu
    Architektúra top, história top, jedlo strop, inak shit.

    Snowboardovačka v Livigno, IT
    mňam, super, ostal by som tam aj na celú zimu.

    Hudba

    Album na Spotify

    Život

    • takmer 11 mesiacov som si nekúpil cigarety
    • denne som spravil o 2600 krokov viac ako minulý rok a to 10758
    • začal som sa hrať s crypto
    • zadrtil som aj nejaké hry na PS5
    • viac som varil
    • od apríla som nešoféroval 🙂
    • veľa som počúval audio knižky a podcasty

    Najlepšie audioknižky

    Práca

    zvýšenie obratu oboch mojich firiem spolu o 30%

    • robil som určite menej hodín, ale oveľa efektívnejšie
    • do apríla som robil ráno a podvečer, aby som mohol skialpovať alebo bežkovať cez deň
    • cez leto som začínal pracovať neskôr – po rannom bicykli a končil pracovať skôr – pred bicyklom

    za najväčší úspech považujem prechod z asany na clickup

    • vyčistili sme si všetky projekty
    • máme to prepojené aj s Gitlabom
    • vylepšili sme vedenie stretnutí
    • všetci majú v projektoch väčší poriadok a vieme lepšie plánovať ľudské zdroje
    • teším sa z prehľadných dashboardov, automatizácie a notifikácii
    • zavádzam to do viacerých firiem
    • robíme plne remote
    • máme nového CTO, s ktorým sme nasetupovali novú infraštuktúru
    • máme nový codebase, na ktorom staviame už 6ty projekt
    • prekopali sme proces review kódu
    • spustili sme prvé hybridné aplikácie postavené na vue.js
    • úspešne som zvládol môj prvý webinár o skladových systémoch a ich automatizácii
    • napísal som dve kapitoly do knižky o ecommerce
    • máme novú marketingovú riaditeľku
    • máme novú office managerku
    • hľadáme stále do tímu ďalších ľudí
    • okrem figmy sme začali používať figjam, hlavne na diagrami a vedenie online stretnutí s klientom
    • skúšali sme dva externé programátorské teamy, takisto na zahraničných externých programátorov,
      ale tu sme narazili na určité problémy a tadeto cesta asi nepôjde
    • mentoroval som 2 kočky v UX
    • stážovala u nás jedna študentka strednej školy, snáď sme ju neskazili
    • otvorili sme pobočku v Košiciach
    • podarilo sa nám spraviť veľký UX projekt
    • eshopy, ktoré sú na našom systéme boli stabilné a bez výpadkov

    Zhodnotenie cieľov

    spustiť nové produkty vibration
    máme úplne nový codebase, robíme na produkte sellio 2 a prvé projekty budú von v prvom kvartály

    10000 km na bajku
    nakoniec to vyšlo len 8217 km

    odbehnúť polmaratón
    podarilo sa 11 krát, najldhší beh dokonca 32km po trailoch

    vypustiť nový album
    podarilo sa

    zaplávať bez problémov 3 km kraul
    ešte to nie je v ideálnom tempe, ale rekord mám 4699 m

    Ciele do 2022

    • spustiť sellio 2
    • skúsiť 80 km MTB maratón
    • zabehnúť maratón
    • biketourovať po Európe
    • začať nový hudobný projekt
    • viac cestovať
    • viac písať a školiť

    ďakujem rodine, spolupracovníkom, klientom a priateľom, že aj v tejto divnej dobe sme ešte ľudia a máme sa radi

  • Aký bol pre mňa rok 2020?

    Aký bol pre mňa rok 2020?

    Každoročne píšem zhrnutie roka na tento blog. 2020 bol čistý chaos. Všetci viete, že tu máme Covid a budem sa snažiť vyhnúť sa negatívnym okolnostiam a myšlienkam. Skúsim teda vyzdvihnúť tie pozitívne spomienky.

    Športy

    Tento rok bol z hľadiska športového vyžitia, najlepší za celý môj život. Niekedy v marci som nainštaloval stravu. Takže výsledky sú mierne skreslené. Najviac som sa bavil v sedle bicyklov. Podľa stravy som mal od 16.3.2020 212 aktívnych dní, kedy som robil nejaký šport.

    Cyklistika

    Začal som jazdiť cesťák. Objavil som čaro dlhých výjazdov. Pár krát som sa zúčastnil RBBA, obľúbil som si cesty na Lozorno cez Biely kríž. Do toho som jazdil samozrejme aj MTB. Dal som si dokonca prvý krát aj 52 kilometrový Košiský MTB maratón.

    Namotal som sa na tie MTB maratónske trasy, tak som si dal sám tieto okruhy:

    • 52km horský maratón v Slovenskom Raji
    • 52km bikefest maratón v Kálnici
    • 52km Bratislavský MTB maratón
    • Donovalský drapák

    Budúci rok snáď súťažne.

    • Prejdená vzdialenosť 6384 kilometrov – bez bežných presunov po meste
    • Prevýšenie 69652 metrov
    • 327 hodín v sedle
    • Najdlhšia jazda za deň 189 kilometrov
    • Najlepšia investícia – teleskopická sedlovka

    Beh

    Začal som tento rok behať, kvôli príprave na quadrathlon v Krpáčove, kde bola jedna z disciplín aj horský beh. Celkom ma to chytilo, čo som si nikdy v živote nemyslel. Krpáčovo som dal vlastne plávanie, MTB, paddleboard a beh. Budúci rok určite znovu.

    • Najdlhší beh 16 kilometrov
    • Najlepší nápad – treba hlavne začať

    Plávanie

    • Mierne som zlepšil techniku kraulu
    • Najlepší nápad – kúpiť si bójku
    • Najdlhšie plávanie – 2 km
    • S Andrejom sme plávali hlavne Zlaté piesky a neprestávame ani cez zimu.

    Zimné športy

    Snowboard som si užil na začiatku roku. Pár krát som si aj šlapol s boardom na chrbte Chopok a to ma presvedčilo, že to treba vylepšiť.

    Tak som poriešil lyže a začal som skialpovať. Je to super a otvára to nové možnosti.

    Stihol som medzi sviatkami aj bežky a tiež super.

    Cestovanie

    Aj napriek situácii sa mi podarilo dať:

    • Víkendový kaňoning v Slovinsku
    • Týždeň na jachte v Chorvátsku

    Bavil som sa hlavne výletmi po Slovensku. Máme to tu krásne. Stále nájdem nové traily aj tam, kde to už mám zjazdené. A tých jazier, kde som ešte neplával. Najlepšie zážitky boli tu:

    • 3 dňový výlet Vysoké Tatry
    • Východ slnka na Ďumbieri
    • Prvý krát v živote Košice
    • Prvý krát Slovenský raj
    • Skalka na bajku
    • Krížna na bajku
    • Z Čertovici bajkom na Mýto a tam nový bikepark
    • Za deň otočiť z Bratislavy Myjavu na bicykli pozrieť Erika
    • Okolo Malých karpát za deň na bajku

    Hudba

    Podarilo sa mi spraviť tak do 10 trackov. Chcel by som ich vydať v prvom kvartáli.

    Zábava

    Žúrky nič.
    Knihy sa mi nechcelo čitať.
    Z tých lepších audiokníh vyberám v poradí od najlepšej:

    • Proč spíme – Matthew Walker
    • Super Human – Dave Asprey
    • Breath – James Nestor
    • Jsi prostě borec – Jen Sincero
    • Atomové návyky – James Clear
    • Game Changers – Dave Asprey
    • Limitless – Jim Kwik
    • Moc prítomného okamihu – Eckhart Tolle
    • Principles – Ray Dalio

    Drtil som Last of us 2, Mafiu 1 a stále Red Dead Redemption 2.

    Život

    • Mal som o priemere 2000 krokov viac denne ako predošlý rok.
    • Viac som varil.
    • Spravili sme nový prístrešok na drevo na dome.
    • Fixovali sme záhradu v Ľubietovej.
    • Váha išla dole o 11 kilo.
    • Pokračujem v denných zápiskoch – čo sa dnes podarilo.
    • Podarilo sa mi prenajať byt.
    • Vymenil som auto.
    • Od leta chodím do práce výlučne na bicykli za každého počasia. Auto používam len na presuny mimo mesta.
    • Pri dennom plánovaní som prešiel z kancelárskeho papiera na zápisník, kvôli archivácii.
    • Napísal som jeden trochu osobný blogpost o otcovi.

    Práca

    • Podarilo sa nám bez problémov pracovať plne remote.
    • Pospúštali sme kopec webov, eshopov a B2B riešení – portfólko
    • Viky jednotku nahradila Viky 2.
    • Pracovali sme s novou stážistkou Maťou.
    • Máme nového programátora Tomáša.
    • Podarilo sa nám spustiť 2 veľké projekty pre Ford.
    • Posilnili sme spolupráce s Julčom ohladne prestashopu.
    • Máme nové demo sellia.
    • Dorobili sme kopec API pointov do sellia.
    • Pre vývoj na mieru sme začali nasadzovať node.js
    • Stali sme sa partner spoločnosti Kross a integrátorom ich ERP systému Onix.
    • Updateli sme serveri – verzia PHP, pridaný výkon…
    • Jednému nášmu klientovi, ktorý využíva sellio sme pomohli vytvoriť vlastný vývojársky team.
    • Podarilo sa nám spustiť novú verziu profikuchar.sk, čo je taký môj srdcový projekt.
    • Robíme na 2 nových vlastných projektoch.
    • A najväčšia pecka – presťahovali sme kancelárie do vlastných priestorov v Starom meste.

    Zhodnotenie cieľov

    • Baviť sa v práci minimálne ako doteraz
      podarilo sa. Dokonca zhodnotili kolegovia, že som makal očividne viac
    • Spraviť Barcamp Bratislava 2020 v novom štýle
      dobre, že sme to neriešili
    • Pripraviť a zahrať live show z čisto mojej produkcie
      nepodarilo sa, ale produkcia pokračovala
    • Obmedziť alkohol
      sú tam ešte rezervy
    • Pravidelne športovať – vylepšiť kondičku a váhu
      podarilo sa
    • Pokračovať v investovaní
      podarilo sa. Dokonca aj mimo plánu

    Ciele do 2021

    • spustiť nové produkty vibration
    • 10000 km na bajku
    • odbehnúť polmaratón
    • vypustiť nový album
    • zaplávať bez problémov 3 km kraul

    Ďakujem mojej rodine, kolegom a priateľom za to, že vieme zvládnuť aj ťažké časy.

    Pre rok 2021 stačí, keď budeme zdraví, ostatné veci budú v pohode.

    Starká zbohom.

  • Najradšej pracujem s otcom

    Najradšej pracujem s otcom

    Tento blog som mal vo zvyku písať len raz za rok, ale teraz spravím výnimku.

    Už dlho som nad tým rozmýšlal. Minule som sa pristihol na záhrade na rodičovskom dome a stavali sme s otcom prístrešok na drevo. Od betónovania základov, hoblovania, natierania až po položenie strechy. Nič nenechal na náhodu. Prípravu projektu spravil dokonale dopredu. Spravil výpočty materiálu, nakreslil skice, nakúpil materiál, odstránil bordel spod starého prístrešku. Ja som došiel už na čistú stavbu. Oco spravil dokonca zmenšený model projektu z dreva v mierke.

    Pri samotnej stavbe som si uvedomil, že s ním rád robím. Netrávime spolu veľa času, nakoľko ja bývam v Bratislave a keď prídem na stredné Slovensko, tak väčšinou skončím na snowboarde na Chopku alebo niekde v lesoch na bicykli.

    Vážim si tie spoločné chvíle, kedy spolu niečo robíme. Lebo nám to ide od ruky. Počúvame rádio Slovensko, sučka Nela2 nám pomáha. Občas sme ticho. Občas mu rozprávam o podnikaní a zážitkoch z cestovania.

    Otec má však niekoľko lepších zručností ako ja:

    Pedant

    Vodováhu si položí aj 10 krát, len aby si bol istý, že má správny uhol.

    Aj na hriadke v záhrade si radšej natiahne lanko. Tie pravé uhly a vodorovné objekty mám rád aj ja.

    Keď sme robili altánok, tak si porozkladal kamene po lúke, umyl ich hadicou a po jednom vyberal a skúšal prikladať kameň ku kameňu. Keď sa mu kameň nepáčil, nehodil sa do už postavenej steny, tak ho vrátil a skúšal ďalší. Ja by som spravil šalung a vysypal by som tam kamene z fúrika. Ale to by tak dobre nevyzeralo.

    Plánovač

    Keď ma ide pozrieť na byt do Bratislavy a máme takzvanú plánovanú brigádu, tak mu poviem, čo asi bude treba spraviť a on si donesie potrebný vercajch. Nechýba mu nič. Vie rozmýšlať dopredu a vie si pomôcť aj za chodu.

    Spraví si zoznam a na nič nezabudne. Je pripravený aj na zmenu plánu.

    Krasopisec a projektant

    Otec vie bohove kresliť. Hlavne keď si robí náčrty projektov.

    Keď ešte robil stavbyvedúceho, tak si vyrobil vlastné písmo na výťah. Urobil si šablónu. Doteraz by ste to našli v Banskej Bystrici v jednom hoteli.

    Keď sme mali žiacku knižku, tak som sa čudoval, že ako sa môže za 9 rokov podpísať 1000 krát rovnako. Ja mám každý podpis iný.

    Makač

    Vládze za koňa. Má síce už 65 rokov, bolí ho aj chrbát, ale maká na dome, čo treba. Mama vymyslí vždy nejaký nový projekt a on je proste dobrý a poslušný manžel. Občas si zašomre, ale spraví to najlepšie. On proste nerobí polovičnú robotu.

    Keď dačo začne, tak to musí dokončiť. Schodisko na celom dome vysieťkoval, vystierkoval, natrel minuly rok. Na rebríku. Mňa boleli nohy len z podávania náradia. On nepovedal nič. Spravil to.

    Rešpekt má aj za to, že prestal piť. A keď boli v Taliansku drahé cigarety, tak zo dňa na deň prestal fajčiť.

    Poriadkumilovník

    Píše si dôležité dátumy a udalosti do rodinného denníka. Nepotrebuje asanu ani evernote. Píše to do zošita. Je to taká jeho externá pamäť, ale mama nemá šancu sa o nejakom dátume hádať.

    Ak mu zavolám hoci o jedenástej v noci, že kde má nejaké náradie? Tak mi z hlavy povie: otvor v garáži pravý modrý šuplík a tam napravo to nájdeš. Dokým mu to nepreložil niekto iný z rodiny a nevrátil na svoje miesto.

    Naučil som ho robiť adresáre na počítači. Zaviedli sme systém pomenovania albumov fotiek. Prefix bol cca rok_mesiac_den_nazov_albumu. Oco to dodržiava už 15 rokov. Takže keď potrebujeme dopátrať, kedy sme zrušili hrušku na záhrade, tak to nájde na pár klikov.

    Keď niečo robí, tak si to potom aj uprace. Nenechá predlžovačku na dvore, čo ak by zmokla. Všetko odloží kam patrí.

    Upratuje dom vlastne celý život ako tam býva. Zvykol po starkom, teraz po Mirkovi, starkej, mame a po nás. Je to nikdy nekončiaci proces.

    Ďakujem mu za to, že je najlepší spolupracovník na svete. Veľa som sa od neho naučil a ešte veľa sa chystám.

  • Aký bol pre mňa rok 2019?

    Aký bol pre mňa rok 2019?

    Každoročne píšem zhrnutie roka na tento blog. Tento rok bol výnimočný.

    Šport

    V roku 2019 bola najlepšia bicyklová sezóna. Jazdil som hlavne Malé Karpaty. Spoznal som nové cyklotraily po Slovensku. Každodenne som sa presúval po Bratislave.

    Na konci roku som investoval do cestného bicykla a odvtedy spoznávam rýchlosť cesťáku a zradnosť SPDčiek.

    Takisto to bola najlepšia plavecká sezóna. Nevediem si teraz nejakú podrobnú štatistiku, ale vychádza to tak dva krát do týždňa vo vode, či už v bazéne alebo jazerách. Našiel som si parťákov na pravidelné plávanie a saunu, takže v tom budem pokračovať.

    S tým plávaním súvisí aj otužovacia sezóna a tá bola tiež zatiaľ najintenzívnejšia. Odpanil som nádrž na Šachtičkách, Krpáčovo, Salašky, Salamandra resort. Zúčastnil som sa aj kurzu Wim Hof metódy.

    V januári som začal po x rokoch bežkovať a opäť ma to dostalo.

    Snowboardový rok to bol tiež výborný. Najviac ma potešil Mölltaler Gletscher dva krát v novembri.

    Futbal skoro žiadny, ale začali sme hrávať pred prácou firemmný bedminton. Asi do 10 krát som bol aj trénovať v posilke, ale bola to bieda.

    Cestovanie

    Spoznávací výlet na Srí Lanke – väčšiu pičovinu som asi nezažil. Kvôli bombovým útokom sme nemohli cestovať po ostrove podľa plánov a vrátili sme sa kvôli tomu skôr. Nemohol som ani surfovať, lebo som mal vyvrtnutý členok. Dávam 1 bod z 10.

    Konferencia v Berlíne s chalanmi z roboty bola top.

    Dovolenka v Chorvátsku, ktorá bola veľmi krátka, ale potešila. Do Chorvátska sa vždy rád vraciam.

    Konferencia v Prahe s Vladom super.

    No a na záver roku som si dal Nomad Cruise X. Konferencia na lodi z Atén do Dubaja cez Suezský prieplav. 17 dní na lodi. Bolo to iné ako 7mička. Viac času pre seba, program mierne slabší. Stretnutia a debaty intenzívnejšie. Celý čas som kecal anglicky, takže tam vnímam posun. Zastávky počas plavby:

    Kréta – mimo sezóny, kúpal som sa sám v mori a testoval víno.

    Petra v Jordánsku – zatiaľ najväčší cestovateľský zážitok. Právom je to siedmy div sveta.

    Salalah a Muscat v Ománe – stačí raz vidieť. Nuda.

    Khor Fakkan v Emirátoch – športovo som sa vyžil, ale to aj v Lupči máme krajšie námestie.

    Dubaj – čisté sklamanie. Scifi mesto, ale nežil by som tam ani deň dobrovoľne.

    Po tak dlhej plavbe som sa tak tešil domov. Človek musí asi ísť do úplnej diery, aby si potom vážil našu krásnu krajinu a naše krásne ženy.

    Hudba

    Konečne sa mi poradilo dokončiť také mini štúdio na byte. Už nemusím nosiť notebook z roboty a prepájať káble.

    Od mája som mal pripravený export albumu, ale až koncom decembra som sa k tomu dostal. A je to von na všetkých možných platformách. Spotify. Youtube.

    Zábava

    V roku 2019 som prečítal najmenej kníh. Ale vypočul najviac audiokníh. Zoradil som ich od najlepšej po najslabšiu:

    Richard Branson – Finding Virginity
    Paul Knigcht – Shoe Dog
    Cliff Lerner – Explosive Growth
    Daniel Kahneman – Myšlení rychlé a pomalé
    Hans Rosling, Anna Rosling Rönnlund, Ola Rosling – Faktomluva
    Jak Ma – Alibaba
    Michal Žatnovský – Havel
    Jason Fried – It doesn’t have to be crazy at work
    Tomáš Baránek – Jak sbalit ženu 2.0
    Simon Sinek – Start with why
    Stefan Zweig – The world of yesterday
    Seth Godin – This is marketing
    Shawn Achor – The Happiness Advantage

    Hral som len jednu hru Red Dead Redemption 2 a ani to som nedohral.

    Poradilo sa mi odpáliť chybnou manipuláciou projektor, receiver a 2 odposluchy. Ale aspoň som switchol na 4k telku.

    Život

    • Webdizajnu a UX som sa venoval najviac za posledných 5 rokov.
    • Menej času som strávil v kancelárii.
    • Lepšie som jedol a viac som varil.
    • Dal som si testovací detox na 30 dní – bez alkoholu a cigariet.
    • Od 17.6. som si začal písať krátke zápisky z každého dňa, čo sa v ten deň podarilo. Niekde som o tom čítal a páči sa mi to, lebo viem retrospektívne vyhodnotiť, čo má pre mňa v živote zmysel a následne sa tomu viac venujem.
    • Spoznal som veľa nových zaujímavých ľudí, ktorí obohatili môj život.

    Práca

    Vo vibration sme to zas posunuli na vyšší level. Obratovo sme rástli okolo 40 percent. Mám úplne najlepší tím a fakt sme sa aj technologicky aj procesne zlepšili. Práca ma mega bavila a znovu som si našiel tie oblasti, kde dávam firme najväčšiu pridanú hodnotu.

    Najlepšie momenty

    • Spravili sme API pre náš ecommerce systém sellio
    • Zdvojnásobili sme výkon každého parametra v našej technologickej infraštruktúre – počet serverov, rýchlosť diskov, procesorov, RAM, priepustnosť, konektivitu.
    • Spravili sme úspešne niekoľko projektov vo vue.js a nuxt.js.
    • Spravili sme jeden z top konfigurátorov produktov na trhu.
    • Pre našich B2B klientov sme prepojili desiatky systémov a dlhodobo si udržujeme pozíciu kvalitného a stabilného partnera a dodávateľa webových softvérových riešení.
    • Vo WordPresse sme spravili kopec krásnych webov a supportovali existujúce.
    • Na našom systéme sellio sme postavili najviac eshopov za rok od kedy ho vyvýjame.
    • Naši eshopový klienti získali aj nejaké úspechy v súťaži eshop roku.
    • Zvládli sme redizajnovať slovenskú streamovaciu službu Otta pre iOS, Android, web a TV aplikácie.
    • Začali sme spolupracovať s ďalšími top agentúrami na Slovensku ako Milk, Folk a Paravan.
    • Do nášho technologického stacku sme pridali Typo3, Prestashop, React, Angular a GraphQL.
    • Zvládli sme veľký projekt pre nemeckého klienta vo WordPresse.
    • Dostali sme sa na platformu Codeable – dostane sa tam len 2 percentá WordPress programátorov.
    • Začali sme používať Figmu a spôsobilo to priam revolúciu v našom procese výroby dizajnov. Napísal som o Figme článok na našom firemnom blogu.
    • Na WordCampe Bratislava som si dal výzvu a dal som prednášku po anglicky.
    • Organizovali sme Barcamp Bratislava 2019
    • Na Barcampe som mal zaujímavú prednášku o hackovaní času, ale chýba video záznam.
    • Pravidelne publikujeme odborné články na našom blogu ako aj zhrnutie mesiaca.
    • Spravili sme onboarding wikipédiu.
    • Začal som používať grammarly a moja angličtina sa posunula v písomnej forme o veľa percent.

    Zhodnotenie cieľov

    • Rozširiť programátorský tím – podarilo sa
    • Spraviť Barcamp Bratislava 2019 – podarilo sa
    • Držať sa vymyslenej marketingovej stratégie vibration na sociálnych sieťach – presunuli sme to na tento rok
    • Doklepnúť album – podarilo sa
    • Odpáliť ďalšie krajiny z travel listu – podarilo sa
    • Udržať si pravidelné športovanie – podarilo sa
    • Viac publikovať autorské články – z časti sa podarilo, ale malo to rezervy
    • Žiť viac offline – podarilo sa

    Ciele do 2020

    • Baviť sa v práci minimálne ako doteraz
    • Spraviť Barcamp Bratislava 2020 v novom štýle
    • Pripraviť a zahrať live show z čisto mojej produkcie
    • Obmedziť alkohol
    • Pravidelne športovať – vylepšiť kondičku a váhu
    • Pokračovať v investovaní

    Ďakujem za podporu mojej rodine, kolegom a priateľom.

    Rok 2020 nech je plný lásky.

  • Aký bol pre mňa rok 2018?

    Aký bol pre mňa rok 2018?

    Každoročne píšem zhrnutie roka na tento blog. Ani tentokrát nemôžem vynechať.

    Šport

    Tento rok som nevymýšľal. Všetky moje obľúbené športy som robil naďalej a citeľne intenzívnejšie. Viac som plával. Viac som bajkoval. Viac som snowboardoval. Viac som bol v posilke. Viac som chodil pešo. Trackujem si v google sheet tabuľke, koľko je v daný deň pohybu. Takých 75 percent dní z roku som mal nejaký šport. Trochu to narušilo zranenie členku, ale už je to ok. Najviac ma teší, že sme začali hrávať futbal viackrát do týždňa.

    View this post on Instagram

    #powder #pojazd

    A post shared by Ivan (@ivusko_sk) on

    Cestovanie

    Najlepší rok doteraz.

    View this post on Instagram

    #motogang #lupca #hellangels

    A post shared by Ivan (@ivusko_sk) on

    • Vietnam – trip s Ľupčanmi. Sranda, spoznávačka, motorky, pivo.
    • Rakúsko – WordCamp Viedeň
    • Srbsko – Belegrad – WordCamp Europe – výlet autom s top posádkou
    • Grécko – Atény – pozrel som Breigiho. Teplo, muzika, vino.
    • Macedónsko – Skopje, Matka, Ochrid. Vlastný kapitán na plťke a kúpanie v hlbokom jazere.
    • Česko – WordCamp Brno.
    • Rakúsko – jazdenie na Hintertuxe
    • Španielsko – Barcelona – čakanie na loď, stará známa Barcelona
    • Tenerife – loďou. Denný trip. Popŕchalo, ale kúpal som sa.
    • Cape Verde – je to riť, ale prvý krát v Afrike.
    • Brazil – Recife, Porto de Galinas. Prvý krát v južnej Amerike. Bál som sa. Nielen žralokov.
    • Portugalsko – Lisabon – Presun do Viedne.

    Vyvrcholením roka bol zároveň najlepší nápad doteraz. Loďou z Barcelony do Brazílie s 490 digitálnymi nomádmi z 50 krajín – Nomad Cruise 7. Konferencia, výlety, popiči ľudia a digitálny detox, keďže som nemal na lodi internet. V Brazílii futbal na pláži, kúpanie, bugaty a chill.

    Hudba

    Od vysokej školy som sa hudbe venoval veľmi okrajovo. Tento rok bol prelomový. Zariadil som si na byte štúdio. Investoval som do Abletonu ako aj aj do Push 2. Presunul som externý monitor z kanclu a poriešil štúdiové odposluchy. Naučil som sa ovládať Push a drtil som celý rok produkciu. Mám tak 12 trackov na dobrej ceste. 2019 to pôjde všetko von na spotify a soundcloud. Zatiaľ mám na to pozitívny feedback, ale ešte to potrebujem doklepnúť. Očakávať môžte niečo medzi electrom, technom a bass music.

    View this post on Instagram

    #novie #reprake #studio #ejbltn #krk #techhouse

    A post shared by Ivan (@ivusko_sk) on

    Život

    Fail roku – zle som investoval dosť veľa peňazí, lebo som dôveroval a nepreveroval.

    View this post on Instagram

    #zlatie #syplo #vianocnyponor

    A post shared by Ivan (@ivusko_sk) on

    Podarilo sa mi splatiť hypotéku, takže som slobodný. Nikomu nič nedlžím.

    Multimédiá

    Málo kníh. Viac audiokníh. Testoval som Audible. Viac podcastov.

    Hry ma vôbec nebavili. Zahral som Shadow of the Tomb Raider, Mafia 3, Call of duty – WW2, Uncharted 4.5.

    Práca

    • Pracovne to bol veľmi úspešný rok. Rástli sme cca 25 percent. Nejakí ľudia odišli, nejakí prišli. Máme efektívne riadenie, tooly, reporting.
    • Máme nový web vibration.sk, napísal som skoro všetky texty. Ešte nie som úplne spokojný, ale už sa to blíži.
    • Úspešne sme zorganizovali Barcamp Bratislava 2018 v KC Dunaj
    • Hosľovali sme takmer pol roka stážistu z Grécka
    • Pokračoval som vo vzdelávaní študentov na Eube. Prišla odtiaľ nová posila Lenka
    • Začal som spolupracovať s Ecommerce Bridge, napísal som tri články a spravili sme tri video rozhovory
    • Zúčastnil som sa viac konferencií, kde som mal prednášky o UX a ecommerce
    • Nevyšiel úplne podľa plánov rozbeh marketingovej divízie, ale tak to malo byť.

    Zhodnotenie cieľov

    • rozšírenie firmy
      • o nových členov – aj prišli, aj odišli
      • doplniť štruktúru firmy – doplnené hlavne o accountov
      • skúsiť nové trhy – nevyšlo to podľa predstáv, ale na konci roku sa mi podarilo urobiť nejaké presales
    • Doklepnúť tretiu firmu – firma nevznikla, projekt sa rozhýbal
    • Robiť videoobsah – robil som len storky, natáčal na GoPro, nahral som 5 video rozhovorov
    • Spraviť Barcamp Bratislava 2018 – podarilo sa
    • Viac cestovať – toto sa podarilo TOP
    • Viac sa venovať hudbe – s týmto som vysoko spokojný.

    Ciele do 2019

    • Rozširiť programátorský tím
    • Spraviť Barcamp Bratislava 2019
    • Držať sa vymyslenej marketingovej stratégie vibration na sociálnych sieťach
    • Doklepnúť album
    • Odpáliť ďalšie krajiny z travel listu
    • Udržať si pravidelné športovanie
    • Viac publikovať autorské články
    • Žiť viac offline

    Bez podpory rodiny, kolegov a priateľov by to nešlo. Ďakujem za to, že ste pri mne.

    Úspešný a kľudný rok 2019 želám.

    Teším sa

  • Aký bol pre mňa rok 2017?

    Od roku 2001 mám takú tradíciu, že si interne zhodnotím posledný rok. Od roku 2007 toto zhrnutie predchádzajúceho roka a pomenovanie cieľov do roku nového dávam na osobný blog verejne.

    Šport

    Tento rok bol super. Dával som si moje obľúbené športy – snowboard, MTB, plávanie a futbal. Od jari som prestal síce chodiť do SSI, ale snažil som makať na sebe skôr von. Ako každoročne som dal aj Bikefest maratón a bicyklom okolo Tatier. Začal som pravidelne jazdiť po Karpatoch s Chosem. Našli sme telocvičňu, tak opäť hráme každú stredu halový futbal.

    #okolotatier #biketrip #tatry

    A post shared by Ivan (@ivusko_sk) on

    #molltaler zaciname sezonu 2017-18

    A post shared by Ivan (@ivusko_sk) on

    S mojim dvorným právnikom Andrejom sme začali od apríla chodiť pravidelne na Zlaté Piesky na bicykli, kde vždy zaplávame, občas zabeháme. Pred robotou, o deviatej som v robote. Chceme to udržiavať po celý rok.

    Otužovanie

    S tým súvisí aj ďalšia mnou pred tým nepoznaná vec a to otužovanie. Postupne ako voda chladla, sme išli stále do nej a nemienime prestať ani v januári. Nový rozmer, nový pocit.

    Dobre ranko #zlatepiesky

    A post shared by Ivan (@ivusko_sk) on

    Cestovanie

    Tento rok to bolo slabšie, lebo som sa venoval dosť firme a nebolo ani s kým poriadne. Nedal som veľa nových krajín, ale za to som viac jazdil na bajku v Rakúsku a hlavne po Slovensku. Jednodňové až trojdňové výlety s ruksakom na chrbte a downhillíky, šupy, bomby, lesy. Leto bolo super aj v Bratislave, takže som na klasickej dovolenke ani nebol.

    #bali #risefields

    A post shared by Ivan (@ivusko_sk) on

    Mimo Slovenska som bol:

    • Snowboardovačka v Talianskom Madesimo
    • Trojtýždňový trip na Bali
    • Cyklotrip Slovinsko, Rakúsko
    • Cyklotrip Salzkammergut, Rakúsko
    • WordCamp Europe v Paríži
    • Snowboardovačka v Molltaler Gletscher, Rakúsko

    #surfing #lesson

    A post shared by Ivan (@ivusko_sk) on

    Život

    • Vstávam skôr a baví ma to. Ráno je kľud a mám zo seba lepší pocit
    • Aj tento rok som jeden z najlepších klientov Apple 🙂
    • Testoval som trh, zatiaľ neúspešne
    • Skúsil som úplný detox, cigy, alkohol, nezdravé jedlo a vydržal som rekordných 10 dní
    • Takmer vôbec už nevarím
    • V robote si zakazujem Facebook, doma filmy a seriály pod hodnotenie 7/10 na imdb a víno nepijem sám

    #biketrip #morava #brodime

    A post shared by Ivan (@ivusko_sk) on

    Knihy a audio

    Najviac ma zaujali tieto tituly:

    • Nassim Nicholas Taleb – Antifragile
    • Tim Ferriss – Nástroje titánú
    • David Deida – Cesta pravého muže – audiokniha
    • Petr Ludwig – Konec prokrastinace – audiokniha
    • Donald Trump – Myslete na velké cíle – audiokniha

    Celý rok som si dával podcasty a to

    Hry

    Tento rok som vymenil xbox za ps4 a dačo som prešiel:

    • Last of us
    • Rise of Tomb Raider
    • Uncharted 4, 1, 2, 3
    • Horizon Zero Dawn

    Práca

    Tento rok som poriadne zamakal, čo sa odzrkadlilo aj na raste 70 percent.

    Do nášho systému sellio sa nám podarilo dorobiť na mraky funkcií. Kompletné skladové hospodárstvo, importovací modul, prekopali sme administráciu objednávok, doplnili napojenia na MRP, Pohodu, Kross, Google Docs API, pridali platobné brány, vylepšili multijazyčnosť a multi currency, atď. Zabezpečovali sme plynulý chod všetkých existujúcich eshopov, vylepšovali ich a nasadzovali nové eshopy.

    Máme šikovných nových kolegov: Viky, Denis, Ondrej, Tomáš, Michal, Škodko a Marek. Juraj a Nelka s nami už nepracujú, ale tiež majú podiel na našom úspešne zvládnutom roku.

    Erik, Maťo, Breigi programovali o dušu. Vlado je moja pravá ruka a mrte mi pomáha s riadením projektov. Marika zas vie, už keď začnem vetu, že čo má prekresliť.

    Od januára zväčšujeme priestory, lebo keď sme sa naposledy stretli všetci pôsobiaci v Bratislave, tak sme sa nezmestili.

    #vibration #team

    A post shared by Vibration.sk (@vibration.sk) on

    Prestal som používať Excel a Word, kompletne som prešiel na Google docs.

    Vymenili sme trackovací nástroj na meranie času a všetci sme už v Asane, v spojení s Everhour.

    Začali sme písať pravidelnejšie blog. Okrem klasických článkov publikujeme každý mesiac zhrnutie mesiaca – čo sa nám v danom mesiaci podarilo.

    Ešte trochu popracujeme a pôjde von náš nový web.

    #vibration #paris #summer #wordcampeurope2017

    A post shared by Vibration.sk (@vibration.sk) on

    Webové aplikácie na mieru už nerobíme v YII, ale prešli sme na symfony.

    Spustili sme pár pomerne veľkých eshopov a nespočetne webov, vytvorili sme dve webové aplikácie.

    Podarilo sa nám naplno rozbehnúť marketingovú divíziu.

    Zúčastnil som sa konferencie WordCamp Europe v Paríži, WordCamp Bratislava, Shopcamp v Prahe, Ecommerce Fórum v Černej Hore, prednášal som na Ekonomickej Univerzite v Bratislave.

    Zhodnotenie cieľov

    V minulom roku som si zaumienil viac

    • Písať – podarilo sa, hlavne firemný blog
    • Programovať – podarilo sa, spravil som dokonca aj niektoré celé weby, naučil som sa vue.js, rozbehal som symfony
    • Kresliť – offline maľba nič, sketch trochu, art directorovanie veľa
    • Produkovať hudbu – mám pár rozrobených pár trackov
    • Menej chlastať – jemné zlepšenie 🙂
    • Šport – zlepšenie
    • Vzdelávanie – jednoznačne zlepšenie

    Ciele do 2018

    V inboxe mám 0 nevyriešených emailov, prázdnu plochu, ale za to v asane 909 nápadov a úloh.

    Keď je to zverejnené na blogu, tak je to záväznejšie, takže moje plány:

    • Rozšíriť firmu
      • o nových členov
      • doplniť štruktúru firmy
      • skúsiť nové trhy
    • Doklepnúť tretiu firmu – nový projekt
    • Robiť videoobsah – opustiť moju komfortnú zónu
    • Spraviť Barcamp Bratislava 2018
    • Viac cestovať
    • Viac sa venovať hudbe

    Ďakujem všetkým zúčastneným – kolegom, klientom, rodine a kamošom za veľmi vydarený rok 2017.

    V roku 2018 bude sranda priatelia!

    Teším sa

  • Aký bol pre mňa rok 2016?

    Od roku 2001 mám takú tradíciu, že si interne zhodnotím posledný rok. Od roku 2007 toto zhrnutie predchádzajúceho roka a pomenovanie cieľov do roku nového dávam na osobný blog verejne.

    Rok 2016 bol super

    Poďme pekne po poriadku.

    Šport

    Z pôvodného plánu športovať každý deň, sa mi to na 50 percent podarilo splniť, čo je aj tak dobrý progres. Aktuálne sa cítim vo forme. Zvládam dať 50 km na snowboarde a potom ešte 1,5 km prsia v bazéne. Alebo som dal za deň 140 km na bicykli s prevýšením 1600m okolo Tatier. Určite tomu pomohol aj nový bicykel, na ktorom som bol aj na mojom prvom cyklomaratóne na Bikefeste. Preplával som aj krížom Dunaj.

    #bikefest #maraton #biker.sk #mtb

    A photo posted by Ivan (@ivusko_sk) on

    Myslím, že som už konečne našiel tie správne športy, ktoré ma napĺňajú. Tento rok som začal chodiť do silového inšitútu, kde mám osobného trénera. Úplne cítim ako mi to pomáha, či už fyzicky, ale aj psychicky. To by som nikdy nepovedal, že budem chodiť do fitka. Prihlásil som sa na kurz plávania kraulu. Čiže teraz nastáva fáza vylepšovania.

    Cestovanie

    V roku 2016 som dal najviac krajín za rok. Bol som tri mesiace z roku mimo Slovenska. Pekne to odškrtávam z môjho to travel listu. Začalo to mesačným januárovým tripom v Thajsku. Prvý krát v Ázii.

    To že ma to na Chopku baví takmer každý víkend mi nezabránilo v tom, že som bol dva krát na ľadovci Molltaler.

    #luxus #chopok #kamienka

    A photo posted by Ivan (@ivusko_sk) on

    V marci sme boli so selliom pracovne v San Franciscu, kde sa mi až tak nepáčilo.

    Potom konferencia WordCamp Europe vo Viedni. Stretnutie podnikateľov v Prahe. Webexpo v Prahe.

    Uz sme spat #vibration #zajtra #makame #sweden #parky

    A photo posted by Ivan (@ivusko_sk) on

    Výlet s Martinom do Švédska, kde sme dali Stockholm, Malmo, Gotenberg.

    #cambodia #royalpalace

    A photo posted by Ivan (@ivusko_sk) on

    1300 kilometrov na motorkách v Kambodži v októbri, kde som sa naučil jazdiť na motorke.

    A photo posted by Ivan (@ivusko_sk) on

    Nasledoval týždenný trip na Websummit v Lisabone.

    #websummit #slovakistansummit

    A photo posted by Ivan (@ivusko_sk) on

    Ešte by sa tam určite dačo zmestilo, ale to už by som bol viac nomád ako riaditeľ a ja sa rád vraciam domov.

    Život

    Odstránil som zo života veci, čo ma brzdili, vstávam skôr, riešim rýchlejšie presuny, efektívnejšie robím bežné veci, mám viac času na seba. Všetko sa to zrkadlí potom aj na spokojnejších ľuďoch okolo mňa.

    Naši majú nového psa – Nela 2. Je to nová láska.

    Nela2

    A photo posted by Ivan (@ivusko_sk) on

    Chodil som na kurzy maľovania s Hulou. Brutálne ma to bavilo a nečakal som, že mi to tak pôjde. Je to výborná aktivita na odreagovanie, nie ste za obrazovkou. Nie je tam Undo, takže dačo pokazíš a musíš fixnúť, čakať a skúsiť znovu.

    #final #domalovane #hula #painting

    A photo posted by Ivan (@ivusko_sk) on

    Prečítal som zopár dobrých kníh, za zmienku stojí možno:

    Ku koncu roka som nakúpil Udemy kurzy a už som absolvoval Reč tela a na staré kolená som sa cez Vianoce učil aj javascript framework – React. Celý rok som neprogramoval, takže sa mi to znovu zapáčilo.

    #react #redux #wonderfullchristmas #udemy #courses #js

    A photo posted by Ivan (@ivusko_sk) on

    Čo sa týka hudby, tak som nemal vôbec chuť ani produkovať, ani hrať ako DJ. Už je to dlho. Nemám asi dostatočnú inpširáciu.

    Práca

    S vibration sa nám podaril ročný rast 50 percent. Teším sa, že máme nových fulltime členov v tíme – Vlada, Mariku, Juraja, Peťa. Sú to super makači, ktorí majú drive. Sme z roka na rok lepší. Normálne ma baví chodiť ráno do roboty. Napriek mojej láske k asane, som sa vrátil k denným úlohám napísaným na papieri a škrtám o dušu.

    Statistiky zacinam mat rad #stats #vibration

    A photo posted by Ivan (@ivusko_sk) on

    Jeden z top momentov roka bolo stretnutie biznisového mentora Peťa Kočalku, ku ktorému chodím každý týždeň na konzultácie a mentoring do Business Cloudu. Pomohol mi pozreť na firmu inou optikou, pomohol mi zaviesť iný spôsob riadenia za pomoci štatistík. Uvedomil som si rôzne oblasti súvisiace s riadením, ktorým som nedával veľkú prioritu, ale sú dôležité. Zlepšili sme procesy vo firme a máme ešte veci v pláne doimplementovať.

    V septembri nám síce odišla Katka, ale všetko je tak, ako má byť. Posúvame sa ďalej.

    Z takých našich radostí spomeniem týždenný team building na Počúvadle. Zorganizovali sme úspešne ďalší Barcamp Bratislava. Na Vianoce sme vypustili druhý Ebook z našej dielne – 84 tipov ako vylepšiť váš eshop. Ja som bol nastaviť jednu firmu v Ostrave, aby išli dobrým smerom.

    Vibration team @stiavnica #vibrationteam

    A photo posted by Ivan (@ivusko_sk) on

    Sellio sme posunuli na úplne nový level. Zrýchlili sme chod, zmenili architektúru, nakúpili železo, zmenili systémových administrátorov, pospúšťali pekné eshopy a pár ich ide von o pár dní.

    Nadviazali sme výbornú spoluprácu s SSI, pre ktorých robíme informačný systém pre online vedenie osobných tréningov.

    Aké mám plány na rok 2017?

    Ako by sám Ľudovít Štúr povedal:
    „veľa tvoriť, málo troviť a učiť sa.“

    Čiže písať, programovať, kresliť, produkovať,
    menej chlastať, žiadne výhovorky nejdem dnes na tréning a
    posúvať sa v skilloch, vzdelávať sa.

    Ďakujem všetkým okolo, že to so mnou ťahajú – kamarátom, rodine, kolegom .

    V roku 2017, priatelia, ideme bomby!

  • Aký bol pre mňa rok 2015?

    Aký bol pre mňa rok 2015?

    Každý rok na prelome rokov hodnotím môj rok. Tento krát som bol odcestovaný, tak si tento záväzok, ktorý slúži pre mňa ako sumár a motivácia zároveň, robím až na konci januára.

    Keď sumarizujem plány z roku 2014, tak sa niečo podarilo, niečo nie. Celý rok bol nejaký divný a koniec roku bol úplne na hovno.

    Život

    Začiatok roku som bol hlavne na horách. Chopok na Slovensku, týždeň Kaprun v Alpách. Tam som zaprášil takto nejak:

    Oslávil som 30ku a to adekvátne, v Jasnej na chate.

    IMG_5732

    Presťahovali sme kancel do krajších priestov.

    Boli sme na super festivale snowboming v Rakúskom Mayerhofen. Celý týždeň jazdíte na snowboarde a večer idete na festival. Dal som fotku aj so skrillexom 🙂

    Pred letom som išiel na mesiac do Španielska, kde som bol dva týždne v Barcelone a potom skoro tri týžďne na Fuerte Ventura. Barcelona bola super, jazdil som na bicykli, jedol super ryby, zabavil som sa.

    fuerte

    Na Fuerte som sa učil surfovať a na druhej lekcii som si zlomil malíček, takže surfing zatiaľ neovládam. Aspoň som mohol viac piť.

    fuerte2

    V júni som sa stal dvojnásobným strýkom a všetci sa tešíme z Karolka štvrtého.

    Organizovali sme Barcamp Bratislava, ale bolo teplo.

    Keď sme šli do Myjavy pozreť kolegu z firmy, tak mi niekto ujebal z auta foťák.

    Výborne som si zahral na open air party v Bolerázi. Potom išla Pohoda, kde my pichli dve pneumatiky. 

    pohoda

    Prvý krát som skúsil wake lake na Zlatých Pieskoch a riadne sa mi to zapáčilo.

    zlate2

    Grilovačky, výlety po sk a cz. Dali sme aj český Let It Roll, kde som sa stratil.

    let

    Potom ma preplo a išiel som z Bratislavy do Slovenskej Ľupče na bicykli. Večer som vyrazil do Senca, kde som prespal na móle u kamošov. Potom za deň do Nitry, kde ma prichýlil Starosta a ďalší deň som to dal na šupu domov do Ľupče. Robil som každých 5 sekúnd fotku na gopro, tak z toho ešte spravím video.

    bajkovacka

    Do konca leta nejaké grilovačky, opijáše, kúpanie a dal som prvý krát aj Grape Festival.

    V septembri sme šli do Grécka na ostrov Karpathos. Tam som sa učil windsurfovať a to mi šlo odosť lepšie ako surfovanie. Super jedlo, bahno, výlet na bajku, vínečko na pláži, noví kamoši…

    wind

    Na jeseň som pobehal Malé Karpaty na bajku skoro každý víkend.

    Ako každý rok som bol aj s chalanmi z roboty na Webexpo v Prahe.

    Kúpil som si mixér a od vtedy si robím každý deň na raňajky smoothie.


    Doteraz to bol ešte v pohode rok. V októbri sa to celé dojebalo. Rozišli sme sa s priateľkou a potom sme to ešte dáko lepili, ale už sa nám to nepodarilo dať dokopy. Ak sa rozhodujete medzi rozumom a srdcom prehráva pečeň. Bolo to super prežitých 20 mesiacov života s Milou. Ako sa hovorí pri startupoch – Fail fast. Ideme ďalej.

    V novembri som bol v Dubline na Web Summite, kde bolo super a spoznal som kopec nových ľudí.

    websummit

    V decembri to už zbehlo rýchlo. Aby toho nebolo málo, tak na vianoce nám zomrela sučka Nelka. Takto som si to s ňou dával na bežkách.

    Predposledný deň v roku som vyrazil do Thajska, ale bez Mili.

    mila2

    A už je 2016 rok, ktorý bude určite lepší ako rok 2015.

    Práca

    Pracovne to bol veľmi úspešný rok. Darilo sa nám hlavne čo sa týka tvorby WordPressových stránok, ale posunuli sme sa aj so selliom o kus ďalej. Začali sme spolupracovať s viacerými agentúrami, s ktorými sme spoločnými silami spravili super projekty.

    Začal som počúvať audio knihy. Viac som pracoval na ipade. Dokázal som byť 3 mesiace mimo Slovenska a popri tom riadiť firmu. Obratovo to je cca na tom istom, ale pracoval som efektívnejšie.

    Plány do 2016

    • Športovať každý deň
    • Cestovať a odškrtávať postupne z môjho “to travel” listu
    • Vstávať skôr
    • Zlepšovať procesy vo firme ako aj v živote
    • Nájsť si mentora a byť niekomu mentor
    • Vrátiť sa ku tvorbe hudby

    A hackovať seba, život, čas a ženy

    Ďakujem všetkým, kolegom, kamarátom, rodine, že ste super a teším sa na ďalší akčný rok.

  • Aký bol pre mňa rok 2014?

    Ako každý rok hodnotím predchádzajúci rok a dávam si smelé plány do roku nového, tak to bude aj tentokrát. Minulý rok to bolo viac prozaické, tentokrát som spravil skôr analýzy v exceli, v ktorom som nikdy nechcel robiť, ale každodenne ho musím používať.

    Predchdádzajúce roky 2013, 2012

    život

    + 1 priateľka
    + 1000000 láska
    + 1 pes
    + 1 xbox
    + 2 obrazy
    + 1 vlastná kapela v zložení speváčka, ja, basgitarista
    + 1 odohraný koncert
    + 5 festivalov
    + 1 nové auto
    + 1 športový tréner
    + 1 krát do týždňa hranie tenisu
    + 12 hraní ako dj
    + 1 wake boarding na dunaji
    + 2 gramofóny technics
    + 600 platní
    + 5 vlastných trackov
    + 1 partia na futbal
    + 3 mesiace bez sacharidov
    mrte mozgovych buniek
    1 spolubývajúci
    2 iphone

     

    cestovanie

    + 1 Berlin
    + 1 London
    + 1 Praha
    + 1 Český Tešín
    + 1 snowboardovačka v Nassfeld
    + 1 New York
    + 1 Chorvátsko

    práca

    + 1 organizovaný barcamp v Bratislave
    + 1 nová divízia firmy
    + 21 inštancií nášho systému pre úspešné eshopy sellio
    + 8 nových šablón na themeforeste
    + 1 redizajnovaná identita a web vibration
    + 1 nový trackovací tool na čas
    + 1 stážistka z Grécka
    + 53 percentné zvýšenie obratu firiem

    plány do 2015

    + 8 krajín kde som nebol
    + 1 naučiť sa kiteovať
    + 1 naučiť sa surfovať (vyskúšané)
    + 1 skúsiť bungee
    + 1 ísť do barcelony
    + 1 vymeniť kanceláriu
    + 1 cesta cez celé Slovensko na bicykli
    + 1 vymyslieť názov našej kapely
    + 1 nahrať album
    + 12 prečítaných kníh
    + 1 kondička
    1 brucho
    + 1 futbal týždenne
    + 1 tenis týždenne
    + 1 plávanie týždenne
    + 10 mesiacov chodiť do práce na bicykli
    + 1 kurz potápania
    + viac krokov denne
    + 2 firemné ebooky
    1 mesiac bez auta 
    + 1 viac empatie
    + x správnych ľudí spájať so správnymi ľuďmi
    + 1 oslava 30ky
    + x random zážitkov
    + 1 prekvapenie

    blog-ivan-potancok-2014

    Rok 2014 bol fakt hustý. Najlepší rok doteraz. Ďakujem Vám všetkým, kamarátom, rodine, kolegom a hlavne Mili.

    Každopádne sa teším na 2015ku. Očakávania sú spísané, už len škrtať.

    Inak šťastný nový rok 2015!

    http://vibration.sk/pf2015/

  • Aký bol pre mňa rok 2013?

    Ako každoročne som spísal aký bol pre mňa rok 2013, tentokrát viac odrážkovo.

     

    Spoznal som strašne veľa nových a super ľudí
    A ešte viac som sa bavil s tými, čo už poznám

    Djoval poslabšie, ale zahrali sme si párkrát v Nervose s mojim veľmi dobrým kamarátom a najlepším kuchárom Settlerom
    Hral som aj v Sheratone na Foursquare day aj na startup weekende afterku
    Na svadbe kamošom hral som (dokonca aj drum and bass)

    Počúval som najlepšiu hudbu
    Sledoval tie najlepšie filmy a seriály
    Jedol tie najlepšie jedlá, niektoré varil som
    Pil som
    najlepšie whiskey, vína a rumy

    Veľa prašanu na Chopku brázdil som
    Aj kurz potápania som začal, ale nedokončil som
    Bicykloval som
    Futbal halový hrával som

    Pomohol som pár ľuďom nakopnúť ich vlastný business
    Dal som rady, ktoré im zarobia alebo ušetria čas

    Bol som aj zlý
    Ľúbil som a
    Sám zostal som
    Zabúdal som

    Zamestnal som sám seba
    Hackol som hypotéku
    Hľadal som byt neúnavne
    Kúpil som byt
    Zrekonštruoval som ho
    Zariadil som ho
    Býval som dočasne na 19tom poschodí
    Presťahoval som sa konečne z Dlháčov
    Ale ten kopec na bicykli hore mi už teraz chýba

    Willsonicoval som, Pohodoval som, Bee Freeoval som, Česko Let It Rolloval som
    Tancoval som

    Varil, piekol, griloval som

    Navrhol som systém pre eshopy – sellio
    Na ktorom ma veľký podiel môj najlepší kamoš a programátor Beňo
    Investoval som

    Fashion startup vymýšlal som
    Betaverzioval som

    Kreslil som 100vky screenov
    Stretkoval som do nepríčetnosti, hlas odchádzajúc
    Založil som novú firmu pre sellio
    Rozširoval som počet ľudí v tíme vibration
    Niektorí odišli
    Ale našiel som super členov ako je Katka, Peťo a Erik
    Zaúčal som nových ľudí v tíme
    Zavádzal som tasky a tooly a zvyky
    Telefonoval som desiatky hodín mesačne
    Super spolupráce som nachádzal – Cukru, Svetelné stropy, …
    Predával som úspešne šablóny na ThemeForeste v spolupráci s Entiri
    A boli aj neúspešné projekty a nezaplatené faktúry, ale myslime pozitívne

    Prednášal som
    Na žilinskom Barcampe o vytváraní vlastného softvérového produktu – upútal som
    Na Wordcampe o tvorbe eshopov na woocommerce – failoval som, ale pomáhal som s konferenciou
    Webexpe o prototypovaní na bootstrape – s angličtinou pohorel som, poučil som sa
    Prednáška v connecte o webdesigne v roku 2013 – inšpiroval som

    Dovolenkoval som pracujúc v Karibiku na Arube
    Pomáhal som tam rozbiehať kamošov business – Seabob Aruba
    Seaboboval som
    Kiteovať som sa učil
    Wakeoval som
    Katamaránoval som sa
    Šnorchloval som
    Skútroval som
    Padleboardoval som
    Robil som sprievodcu na Seaboboch po anglicky
    Netelefonoval som dva týždne – najlepší čas roka
    Oddychoval som
    Zažil som dva a poldňovú cestu domov
    Díky Braňo

    Snowboardoval som v Taliansku
    Vyhrával som v pokeri
    Prehrával som v pokeri
    Učil sa jazdiť na opačnú nohu

    Viac sa už v roku 2013 nestíhalo…

    Plány vždy mal som a tieto sú do roku 2014:

    Spraviť certifikát adwords nad 80 percent
    Dobrandovať a nakopnúť sellio
    Pokračovať v dobrých spoluprácach
    Nastaviť lepší chod obidvom firmám

    Presťahovať firmy do krajších priestorov
    Vymeniť auto, čo som nestíhal už tento rok
    Oveľa viac sa hýbat, športovať a menej sedieť

    Pozrieť New York
    Ísť na pár týždňov do Barcelony
    Možno znovu pozrieť Arubu a naučiť sa kiteovať
    Zdokonaliť sa v angličtine
    Viac cestovať
    Viac blogovať

    Viac fotiť
    Viac sa túliť
    Menej telefonovať
    Viac kresliť
    Robiť svoju hudbu
    A čo sa zmestí pomedzi

    Cítim v kostiach, že rok 2014 bude ešte lepší.

    Mám super rodinu, najlepších priateľov a spolupracovníkov. Ďakujem Vážení a šťastný nový rok 2014.

    http://vibration.sk/pf2014/

    ja

  • Aký bol pre mňa rok 2012?

    Práca

    Začínam naschvál prácou, pretože mi zabrala v roku najviac času. Venoval som jej nadmerné množstvo, čo síce malo pozitívny vplyv na stav účtu, ale potom som nemal čas na niektoré nemenej dôležité činnosti a osobný život.

    Moja firma vibration sa rozrástla. Robíme čím ďalej väčšie zákazky. Nadviazali sme výborné spolupráce. Máme super klientov – to sú tí čo zaplatili 🙂 Klientov si môžeme vyberať. Počas roku sa vykrištalizovalo smerovanie firmy. V budúcom roku sa budeme viac profilovať na vývoj softvéru na mieru, webové aplikácie, väčšie portály a eshopy na mieru. Určite budeme robiť naďalej web dizajn a firemnú identitu. Pôvodne som chcel smerovať vibration ako digitálnu agentúru a robiť v podstate full servis v online, ale zistil som, že rásť sa dá pri takomto smerovaní len zvyšovaním počtu klientov a tým pádom aj zvyšovaním počtu ľudí. Ale je únavné pri veľkom množstve klientov udržať to v normálnom tempe a pracovnej pohode, keď každí chce všetko ASAP. Oveľa viac mi vyhovuje vytvárať vlastné softvérové riešenia a na nich stavať business. Veľa vecí sme postavili na open source riešeniach, ale dlhodobo ich udržiavať v rastúcom počte nasadení sa jednoducho nedá, preto tieto zmeny.

    Cez leto sme sa presťahovali do väčších priestorov a zobral som viac ľudí. Niektorí odišli, niektorí pribudli.

    Zaviedli sme vo firme GTDčko a používame Asanu na tasky, Google docs na kolaboratívne písanie, Evernote na poznámky, Skype na komunikáciu. Vytvorili sme firemnú wiki, kde píšeme firemné guidelines. Kladiem dôraz na to, aby všetci poznali a správne používali nástroje. Jeden člen z tímu odišiel, lebo mal proste veľa taskov a ten tlak nezvládol. Učíme sa na vlastných chybách.

    Stále sa učím lepšie riadiť, lepšie manažovať, lepšie plánovať. Teraz to vidím na pár ľudí interne a viac externe.  Momentálne pripravujeme dva vlastné projekty a bude to bomba, keď to spustíme. Je sa na čo tešiť.

    Konferencie a eventy

    Tento rok bol zaujímavý aj čo sa týka konferencií. Prednášku som mal na žilinskom Wordcampe o Responsive Webdesigne. Potom som mal prednášku na žilinskom Barcampe o Webdesigne v HTML editore. Dokonca som cez leto prednášal študentom na mojej alma mater škole FIIT STUBA o agilnom vývoji a podnikaní.

    Prvý krát som bol na konferencii Webexpo v Prahe a bol som milo prekvapený na akej úrovni to prebiehalo.

    V septembri som začal spolupracovať s Online klubom. Vibration zastrešovalo celú identitu a ja som mal jednu prednášku o webdesigne. Prekvapili ma, čo všetko dokázali študenti za jeden semester s pomocou lektorov z praxe.

    Ešte som stihol DailyWeb, MeExpo, MobileMonday, Tweetcamp a nejaké startup campy (RIP).

    Cestovanie

    Niekedy v apríli som bol s priateľkou v Holandsku v Amsterdame. Užil som si to, ale autobusom už necestujem ďalej ako 100 km. Nikdy!

    Cez leto sme dali dovolenku Rím, Marseille, Paríž. Tri dni v každom meste. Presuny lietadlami a rýchlo vlakom. Každé jedno mesto by si zaslúžilo kľudne týždeň. Bolo to intenzívne, rýchle ale spoznali sme kus sveta. Ponaučenie do života – nechoďte na dovolenku v nepárnom počte.

    Ešte sme stihli dať Prahu na víkend s našimi kamarátmi.

    Šport

    Od mája do októbra som chodil do kancelárie na bicykli, čiže každý deň tak 16 kilometrov, čo sa odrazilo aj na mojej kondícii. Mimo leta každú nedeľu hrám futbal v hale. V decembri som bol snowboardovať v Talianskom Livigno a užil som si týždeň v prašane. Skúšal som aj thaiský box, ale po dvoch tréningoch som zistil, že to nie je pre mňa. Stále mám rezervy v pohybovej aktivite a musím si ešte niečo nájsť.

    Hudba

    Koncom roku 2011 som vydal album – http://music.ivusko.sk/ a od vtedy som na muziku kašlal. To musím zmeniť. Už sa črtá nový track. Čo sa týka hrania, tak som v podstate hral len na menších akciách v Bratislave. Kúpil som si asi 200 dubstepových platní, tak aj nejaký setík možno nahrám počas dlhých zimných večerov.

    Iné

    V novembri som switchol po 16 rokoch na Mac z Windowsu a vôbec neľutujem. Mac Book Pro s Retina displayom je top notebook.

    Niečo tu chýba?

    Čo chýba v tomto článku a v mojom živote momentálne je láska. Ja som sa tento rok sústredil na prácu a nevenoval som toľko energie do vzťahu. Jediné na čom mi v živote záležalo som dojebal. Niekedy by sa zišlo v živote tlačítko Load, alebo aspoň Restart level. Ale nie sme v počítačovej hre, tak si to musíme odsrať, oprášiť sa a ísť ďalej. Jediné čo viem, že to vyriešim.

    Celkové hodnotenie

    Stretol som super ľudí, spolupracoval so super ľudmi, jedol som najlepšie jedlá, pil super vínka, volačo som aj pocestoval, zabával som sa, nenudil som sa ani minútu. Ďakujem priatelia.

    Plány do roku 2013

    1. Priorita číslo jedna je kúpiť si byt alebo dom v Bratislave.
    2. Dokončiť dva vlastné projekty.
    3. Vymeniť auto.
    4. Chcem ísť do Barcelony aspoň na dva týždne.
    5. Už mám objednaný kurz potápania, takže naučiť sa potápať.
    6. Chcem sa naučiť surfovať.
    7. Naučiť sa objective-C a spraviť aspoň jednu vlastnú Appku.
    8. Spraviť album čisto v Abletone.

    Budúci rok bude teda nabitý. Už teraz sa teším.

  • Navigácia pomocou drobiek chleba, drobečková navigácia, omrvinková navigácia alebo breadcrumbs?

    Dnes som testoval jeden slovenský produkt a v GUI som videl tvar, ktorý som ešte nikde nevidel. Je to často používaný webdizajn pattern a svieti skoro na každej webovej stránke. Veľa klientov to chce, respektíve im to odporúčame ale nevedia to pomenovať. Ťažko sa prekladá breadcrumbs do slovenčiny a hlavne doslovný preklad vôbec nevystihuje podľa mňa podstatu a metaforickosť anglického slova.

    Breadcrumbs v Čechách prekladajú ako drobečková navigace. U nás by bolo správnejšie podľa mňa omrvinková navigácia, ale určite NIE navigácia pomocou drobiek chleba. Ale prečo to preboha prekladať? Je to proste breadrumbs. A nie žiadne drobky ani iné patvary. A kľudne sa do mňa pustite slovenčinári.

  • Techno dj

    Raz mi jeden klient povedal, že mu volal nejaký pán, že ako môže investovať nie malé peniaze v ich firme, keď im robil web nejaký techno dj. Zrejme našiel moju stránku, kde som mal linky na svoje projekty a myspace a haluze a prečítal si, že organizujem nejaké party, hrám ako dj na akciách a produkujem hudbu. A robil som im web. Back link v pätičke je predsa základ. Samozrejme ho môj klient poslal do prdele s tým, že on je spokojný s ich webom a že čo ho je do toho, že kto im robil web.

    Nie som techno dj. Viem, že pre niekoho nemusí byť ok, spájanie koníčkov s prácou. Aj kvôli tomu som založil digitálnu agentúru vibration s.r.o., aby som trochu odčlenil moju osobu od businessu a vystupoval ako spoločnosť. Ale určite nechcem zmazať históriu ivusko.sk, dj iwo a podobné veci.

    Spájanie osoby, charakteru a práci však je podľa mňa v dnešnej dobe veľmi dôležité. Ak sa odčleníte od davu, ste niečim výnimoční, tak upútate, ostanete v pamäti a budúci potencionálny klient si na vás skôr spomenie.

    Snažím sa pristupovať k práci zodpovedne. Pomáham vlastne ľuďom, známym s propagáciou na internete. S ich firemnou identitou, s marketingom, s technickými riešeniami. Mám okolo seba tím kvalitných ľudí a riešime to PPC. A robíme i namastené bannere 🙂

    Jeden odstavec by som tu chcel venovať problematike identity na internete. Čokoľvek zverejníte na internete, tam zostane. Aj keď to odstránite. Ja sa za svoje výtvory, svoju činnosť na internete vôbec nehanbím. A to nájdete určite aj staré veci z roku 1998-9. Človek sa od tej doby kamsi inde posunul. Niekde som čítal múdru vec: Aj keď píšete email ľubovoľnej osobe, píšte to tak, akoby to bolo verejné. Nikdy neviete, kde sa daný text vyskytne. Preto treba byť obozretný a vystupovať tak, aby vás to nemrzelo o pár rôčkov. Ale netreba sa báť prezentovať svoj názor.

    Nejak som sa dnes rozpísal. Dzejna povedala, že mám písať blog, že ho číta. Ak toto niekto číta, nech mi to prosím oznámi mejlom info@ivusko.sk alebo na fb alebo v komentároch. Že či to má vôbec zmysel. Ďakujém.

  • Pohoda 2010

    Atmosféra takého veľkého festivalu je nepopísateľná. Narozdiel od minulého roku vyšlo tentoraz počasie úplne dokonale. Line up nebol pre mňa až taký oslňujúci, napriek tomu som si našiel to svoje. Mňa zaujímala hlavne elektronika.

    Autechre, na ktorých som sa tešil asi najviac ma trochu sklamali. Hrali moc prepnuté veci a chýbala tomu nejaká forma, ktorá by združovala celé vystúpenie. Takisto absolútne chýbala projekcia, svetlá, stroboskopy, čo by pridalo na zážitku. Po vypočutí ich nového albumu som pevne veril, že to bude naj vystúpenie, ale nie. Elektronický, pazvukový, dosekaný dadaizmus ma nedostal.

    Najviac sa mi páčili WWW, ktorých som pred tým nepoznal, nepočul, ale mali to skvele pripravené. Chalan hral z abletonu, takže som pozorne sledoval, ako ho používa. Každý hudobník ableton používa inak. Samozrejme sa potvrdilo, že nie je lepší soft na live act. Maca mal prepojeného s midi kontrolermi, ktoré aj stále používal. Bolo to šmrcnuté dubom, dubstepom, technom a skvele do toho spievali a “rapovali”. Takéto volačo na slovenskej scéne nik nerobí, pokiaľ viem.

    Prekvapivo zaujímavé a tanečné electro zahrali digitalizm. Zahrali aj svoje najznámejšie tracky a kombinovali to so známymi komerčnými skladbami, na ktoré ľudia reagovali podporným pískaním. Dj Zinc zahral electro set, v ktorom som stále očakával zmenu rytmu lámaného, ale nič. Treky hral príliš dlho, čo spôsobilo, že to celé pôsobilo monotónne. Na Tokyho už neostala energia.

    Druhý deň sme sa presunuli z letiska na kúpalisko, kde sme našli aj tieň a super bazén. Takto sme prečkali najväčšie peky a osviežili sa.

    Leftfield sme videli asi tak pol hodku a aj sme si dance-li, ale ako náhle prešli do pomalého trip hopu s kríženého s breakbeatom sme sa presunuli na Screama. Na toho som sa fest tešil, ale na môj vkus moc často robil rewind a nevynechal sa pochváliť novými trackmi, ktoré práve vychádzajú prostredníctvom Mcka. Zahral všetky dubstepové kolotoče, ktoré sa od neho dali očakávať.

    Midi lidi som už videl, ale šli sme ich pozrieť, no zlomila nás únava. Určite si ich vynahradíme na Zvolenskom zámku na akcii Download. Drum and Bass mal zastúpenie až nad ránom, takže ten som nevidel.

    Videl som aj rôzne kapely, ale o tých tu nebudem písať. Do falzetových hlasov anglických zúfalčekov sa nevyznám, rock ani pop ani poprock nepočúvam…

    Zaujal nás aj marlboro stan, ktorý bol klimatizovaný a za kúpu cigariet sme dostali silikónové hodinky, a okuliare, ktoré nosila polka pohody 🙂 Okrem toho sme šli na takú okhúhlu vec, čo vás vymrští do výšky a bolo to fakt husté. Vidíte skoro celú pohodu pod vami a plus vám prevracia žalúdok odstredivá sila.

    Pivo bolo na môj vkus predražené za euro dvadsať. Záchody extrémne smrdeli. Aj napriek tomu však ide o najlepší festival na Slovensku a hodnotím ho pozitívne.

  • Ing. Ivan Potančok


    Bc. Ivan Potančok
    Vám s radosťou oznamuje, že po úspešnom ukončení štúdia na Fakulte informatiky a informačných technológií Slovenskej Technickej Univerzity v Bratislave bude dňa
    12. júla 2010 o 10:00 hod. slávnostne promovaný a bude mu udelený titul inžinier.

  • Čo pre mňa znamenal rok 2008?

    DJing
    Kúpou traktor scratchu sa moja djska kariéra, ak sa to dá tak nazvať, posunula o veľký kus dopredu. Hral som na kope akciách a dokonca aj festivaloch na Slovensku a v Českej republike po boku veľa známych mien. Chcem sa neustále zlepšovať v technike mixov a už sa aj prenoska podarila zlomiť pri mojom experimentovaní so scratchingom.

    Produkcia
    Tu sa nájdu rezervy. Potešujúce je, že som dohodol určitú spoluprácu s mojim bývalým spolužiakom zo strednej a je pripravená spolupráca s týmto hudobníkom ako live act. Viac informácií čoskoro. Budem sa držať aj vlastnej produkcie. Minulý rok som spravil dva nové drum and bassové tracky, ktoré čakajú na mastering. Jeden track vznikol záhadne v pre mňa novom štýle – dubstepe. Určite netreba zabudnúť na spoluprácu s djom marBre z našej spoločnej crew digital inside, s ktorým sú tiež pripravené určité podklady na produkciu.

    Beat Right
    Etapa tejto akcie dúfam ešte neskončila. Čo je však isté, akcia už nebude mať tri parkety a nebude v klube Elam.

    Ženy
    Dve ma tak upútali v roku 2008, že nedali priestor iným. Príbehy šťastné aj nešťastné majú však svoj koniec. Do nového roka idem teda so statusom single. 

    Ľudia
    Spoznal som kopec nových ľudí. Niektorí mi ukázali nové veci, za ktoré som im vďačný.  Takisto musím skonštatovať, že moji najlepší kamoši vždy vymysleli zábavu, v núdzi ma podržali a mám ich strašne rád. 

    Dnb.sk
    Ostávam verný dnb.sk crew. Keď mám so sebou foťák, tak fotím na akciách. Keď mám so sebou kompjúter, tak šírim tento štýl muziky, kde sa len dá. Sám som organizoval počas roka 8 akcií s týmto štýlom. Družne navštevujem všetky dobré akcie, ktoré robia kamoši. No a rád prinášam nápady, čo vylepšovať môjmu najväčšiemu parťákovi Beňovi

    Such a party animal
    Podľa stránky dnb.sk som na 5tom mieste s 50 pretancovanými parties. Všetky parties som nemal označené, že som na nich bol a na niektorých som sa nestihol zúčastniť, ale je aj tak toto číslo dosť zaujímavé. Rok 2008 bol teda rok zábavy. Doma som teda neobsedel. 

    VJing
    Začal som sa znovu zaoberať trochu viac videom a paktujem s myšlienkou zobrať videjká aj pred ľudí a spraviť VJ set a takto prezentovať moje kreatívne ja. V minulosti som sa tomu venoval a ľudom sa to páčilo. To sa písal rok 2003 a mal som napísaný vlastný soft. Dnes sa nástroje posunuli, ale problém vidím v málo čase, ale ako vravím – nápadov je kopec.

    Škola
    Hneď zo začiatku roku 2008 prišiel úspech v podobe skončeného bakalára. Jedna méta za mnou. Potom menšia odmlka, dve prihlášky na inžinierske štúdium. Vybral som si tú ťažšiu variantu, že si dám latku vyššie. Začal som študovať tam, kde aj bakalára a to na Fakulte informatiky a informačných technológií v Bratislave odbor informačné systémy. Zatiaľ by mali byť zápočty urobené a prvej skúške neviem ešte výsledok, ale mal by som to mať spravené. Čaká má dosť ťažká diplomovka, ale zas neberiem to ako prehru. Budem musieť fŕkať a dám to…  

    Práca
    Kedže som mal v škole takmer 8 mesiacov pauzu stihol som toho porobiť celkom statočne. Od logotypov, čisto dizajnovačiek až po kompletné webové stránky. Robil som aj nejaký flash, ikony a GUI dizajn.

    Rozviazal som spoluprácu s projektom inzer.sk. Takisto som prestal robiť pre candoo.eu. Napriek tomu stále nestíham a momentálne ani neberiem nové projekty až do odvolania.

    Naopak dostal som sa k niektorým projektom, ktoré som mal na starosti komplet sám. Mohol som teda so zákazníkom pracovať a komunikovať priamo osobne, čo sa preukázalo ako najlepšie riešenie. Vytvoril som pre neho od loga, grafického návrhu webu, kódovania, základného sea, konzultácii ako investovať do reklamy až po vizitky.

    Ďalšia skvelá spolupráca bola so spoločnosťou sluzby.cz, s ktorou spolupracujem už dlhšie. Tam mám zas voľnú ruku pri tvorbe dizajnu a kódovaní šablón. Robil som redizajn môjho redizajnu a aj keď si nemyslím, že to bolo až také nutné preukázali sa merateľné výsledky v podobe zvýšenia pageviews na návštevu.

    Aktívne odoberám do stovky blogov, čítam o nových trendoch a skúšam nové technológie. Tento rok som sa najviac asi posunul v jQuery, v CMS wordpress a dá sa povedať, že aj v PHP respektíve vo frameworku CAKE PHP.  Nasadil som úspešne beňove CMS drumb a aj klevove CMS wildflower.

    Čo ďalej? Mám pár bodov, ktoré by som chcel spraviť:

    1. Musím každopádne prerobiť portfólio stránku. Doplniť portfólio.
    2. Dokončiť nedokončené projekty z minulého roku.
    3. Vyberať si viac ako doteraz a nezaoberať sa projektami, ktoré sú pre mňa málo perspektívne do budúcnosti. Robiť radšej menej a to čo ma baví. Po 9 rokoch hrozí, že ma stereotyp úplne odradí od posúvania sa.
    4. Nájsť nejakých ľudí na spoluprácu. V dnešnej dobe sa dá všetko outsourcovať. Delegovanie práce alebo prípadná spolupráca začína byť pri väčších projektoch nevyhnutné.

    Čo s blogom?
    Je mnoho, tém o ktoých by som chcel písať na tomto blogu, ale čas bude problém nájsť pri všetkých tých veciach, čo riešim. Budem sa snažiť zúžiť témy na určitý výber tak, aby môj blog bol o niektorých konkrétnych témach. Uvidíme.